Tender logo

Borjúház - a borjak otthona

2025-01-08
134
Borjúházak

A modern tejtermelésben a borjakat általában elkülönítve tartják az állomány többi tagjától.
Ennek legfőbb oka, hogy a borjak immunrendszer nélkül születnek, megfelelő fejlődésük érdekében a környezetükben a lehető legalacsonyabb szinten kell tartani a csírák számát. Emellett a borjak környezetükkel szemben támasztott igényei is eltérnek a növésben lévő vagy felnőtt szarvasmarhákétól.
A felnőtt szarvasmarháknak nem okoz gondot a hűvös hőmérséklet, sőt, már 20 °C-os hőmérsékleten is hőstressz léphet fel náluk. A borjak ezzel szemben a kicsit melegebb hőmérsékletet kedvelik, de mindig szükségük van a friss levegőre is.


 

A borjak számára nincs egyetlen optimális tartási mód, elhelyezésük a gazdaság számos különböző tényezőjétől függ. Az alábbiakban a borjak megfelelő elhelyezésének néhány szempontját szeretnénk bemutatni.


Borjúnevelés egyedi tartásban


A természetben a tehenek szándékosan távolodnak el a csordától, hogy életet adjanak a borjaknak. Néhány nap múlva, amikor a borjú immunrendszere már alapvetően kialakult, a tehén visszaviszi őt a csordába.
Ezt a viselkedést úgy lehet adaptálni, hogy a borjakat kezdetben külön-külön tartják a borjúigluban vagy egyedi boxokban. A jelenlegi szabályozás szerint az egyéni tartás legfeljebb nyolc hétig engedélyezett, de a gyakorlatban a csoportos tartást általában már korábban bevezetik.


Borjúnevelés csoportos tartásban


A borjak társas lények, csoportos tartásuk pozitív hatással van az egészségükre, szociális viselkedésükre és táplálkozási szokásaikra: a borjúboxokban vagy ólakban együtt tartott borjak elválasztáskor kevesebb stresszt mutatnak, jobb a takarmányfelvételük és a súlygyarapodásuk, és összességében jobb kondícióban vannak.
Az, hogy a borjakat kezdetben a kórokozóktól való félelem miatt egyenként, vagy természetes szociális viselkedésük figyelembevétele érdekében csoportosan tartják-e, a gazdálkodó döntése.


Állatjóléti rendelet


Akár egyénileg, akár csoportosan, minden borjúnak elegendő helyre van szüksége. A borjak minimális helyigényét nemzeti rendeletek szabályozzák. A mezőgazdasági haszonállatok tartásának Magyarországon érvényes állatvédelmi szabályairól ezen a linken találunk tájékoztatást.


Különböző típusú borjúházak


A modern borjúboxok biztonságos és kényelmes elhelyezés tesznek lehetővé a borjak számára. 
A borjúboxokat általában beltérben, de legalábbis fedett területen helyezik el, és a teljes területüket almozzák. A 14610-es és 14611-es cikkszámú Premium borjúboxaink emelt padlóráccsal rendelkeznek, amely lehetővé teszi a folyadékok elvezetését.

A moduláris borjúboxok sík felületen könnyen össze- és szétszerelhetőek, és használaton kívül helytakarékosan egymásra helyezhetőek. A borjúboxok egyéni és csoportos tartásra egyaránt kaphatók.


Borjú igluk: védelem és jólét a fiatal borjak számára


A borjúiglu jellemzője, hogy a fekvőhelyet lefedi, és az előtte lévő nyitott terület további helyet biztosít a borjaknak. Amennyiben a borjúházat a szabadban helyezik el, az időjárási viszonyoktól függően további időjárásvédelmet kell biztosítani a fiatal állatok számára.
A borjúházakat (iglukat) általában közvetlenül a megfelelő felületen állítják fel, így elkerülhetők az esetleges sérülések. Borjúházak egyéni tartásra és csoportos tartásra is elérhetőek.