
Vadvédelmi villanypásztor rendszerekkel kapcsolatos tudnivalók
A vaddisznók és szarvasok által elpusztított kukoricatáblák, valamint repcetáblák, a szántóföldi és szőlőtermesztési területen okozott károk régóta bosszúságot okoznak a gazdálkodóknak. Megbízható, hosszú távú védelmet a villanypásztor rendszerek nyújthatnak a felhasználóknak.
Az AKO-Agrartechnik a német Albert KERBL GmbH tagjaként 2000 óta biztosít villanypásztor készülékeket, vezetékeket, szalagokat és egyéb kiegészítőket villanypásztor rendszerekhez. A cégcsoport legnagyobb hivatalos magyarországi forgalmazójaként az alábbiakban szeretnénk bemutatni a gyakorlatban kipróbált és tesztelt, vadfajok sajátosságaihoz igazított villanypásztoros vadvédelmi megoldásait.
A legfontosabb tudnivalók vadvédelmi villanypásztor rendszerek kialakításához
A villanypásztor karók, oszlopok közé feszített villanypásztor vezetékek és szalagok önmagukban is mechanikai akadályt jelentenek, a legjobb védekező hatás azonban akkor érhető el, ha több vezeték/szalag is szállít áramot. Annak érdekében, hogy a legelőkerítés tökéletes hatékonysággal működhessen, minden esetben biztosítani kell az optimális földelést. A talaj jellegétől függően 3, egymással összekötött földelő karóra van szükség, melyek ideális esetben egy méter mélyen vannak a talajba szúrva, és egymástól 2-3 méterre helyezkednek el. Amennyiben egy állat hozzáér a kerítéshez, rövid áramütést kap, ami nem veszélyes ugyan az állat egészségére, azonban kellően kellemetlen számára ahhoz, hogy emlékezzen az akadályra.
Az elektromos kerítés egyszeri felállítása önmagában még nem vezet el a várt sikerhez, az alábbi 5 szempontot érdemes figyelembe venni a villanypásztor rendszer kiépítésekor:
1. Alakítsa ki a lehető legjobb földelést!
2. Naponta vizsgálja át a kerítést, ellenőrizze működését!
3. Távolítsa el a kerítésre ránőtt, rálógó növényzetet, mert ezek az akadályok jelentősen csökkenthetik a kerítés teljesítményét.
4. A villanypásztor háló/kerítés alatti vegetációt is a lehető legrövidebben érdemes tartani.
5. Az akkumulátor töltöttségi szintjét rendszeresen ellenőrizni kell.
A népszerű AKO legelőkerítés-rendszerek, valamint vadvédelmi hálók hatékonyak a vaddisznóval, szarvasokkal, farkasokkal, vagy akár a medvékkel szemben is, azonban minden vadfajnak megvannak a sajátosságai, amelyeket figyelembe kell venni az elektromos kerítés felállításakor.
Vadnyulak elleni védelem
A vadnyulak szeretnek csoportosan mozogni, kolóniákban élnek. Élőhelyük változatos: kedvelik a sövényekkel, bokrokkal benőtt területeket, a nyílt erdőket, erdőszéli területeket, de a szőlőültetvényeken, kertészetekben, sőt, a városi zöldterületeken is megtalálhatóak.
Ahhoz, hogy fel tudják építeni föld alatti járataikat, a vadnyulaknak száraz, laza, könnyű talajra van szükségük. Fészküket a táplálkozási helytől 30-40 méter távolságra alakítják ki. A nyulak mindent megesznek, ami "zöld": fűféléket, gabonát (magokat), puha fát, szőlőt, gyümölcsfákat, ezért a mezőgazdasági területeken rendkívül jelentős károkat okozhatnak.
Nyulak ellen hatékonyan alkalmazható a nyúlháló (ami 3 x 0,20 mm-es rozsdamentes acél vezetéken vezeti az áramot). A nagy kimeneti teljesítménnyel rendelkező 12 voltos villanypásztor készülékek még erős növényzet esetén is alkalmasak normál kerítésrendszerek árammal való ellátására, emellett napelemmel is üzemeltethetőek. A villanypásztor rendszer használata mellett elengedhetetlen vadnyulak esetében az őszi és téli intenzív vadászat is.
1. Nyúlháló 5,9 cm szembőséggel
2. Összekötő kábel krokodilcsipesszel
3. Figyelmeztető tábla
4. Kék jelzőszalag
5. Jelzőfény
Vaddisznók elleni védelem
Amint a szántóföldi növények (pl. repce, rozs, kukorica) megfelelő takarást biztosítanak a vaddisznók számára, jelentős kárt képesek okozni a termésben. Az ilyen jellegű kár szakszerűen megépített és karbantartott megelőzhető. Erős, 12 Voltos villanypásztor készülékkel (amely 5 Joule-nál magasabb kimenő energiával bír) hatékonyan védekezhetünk a vaddisznó által okozott vadkár ellen.
A kukoricaföldek védelme érdekében még azelőtt érdemes felállítani a villanypásztor rendszert, hogy a növényzet megfelelő takarást biztosíthat a vaddisznók számára, ellenkező esetben fennáll annak veszélye, hogy a már a területen állomásozó egyedeket bekerítjük a védendő területre.
A vaddisznók távoltartására 50-60 cm magas kerítés építése javasolt. A bekerítendő terület 4 sarokpontjánál (és a terület méretétől függően ezen pontok távolságának felénél) fa oszlopok leszúrása javasolt, köztük pedig 6-8 méterenként érdemes elhelyezni 90 cm hosszú műanyag villanypásztor karókat. A villanypásztor vezetékeket és szalagokat a fa oszlopokra célszerű rögzíteni, és a műanyag oszlopok hurkaiba illeszteni.
A villanypásztor rendszernek könnyen észrevehetőnek kell lennie a vaddisznó számára is, ezért a kerítésen 40 cm magasságban célszerű egy kék színű villanypásztor szalagot kifeszíteni, alatta és felette pedig kék/fehér villanypásztor vezetéket elhelyezni.
1. Kék-fehér villanypásztor vezeték
2. Kék villanypásztor szalag
3. Kék jelzőszalag
4. Textilcsíkok, vagy alumínium fóliacsíkok
5. Összekötő kábel krokodilcsipesszel
6. Jelzőfény
7. Figyelmeztető tábla
8. Szigetelők
9. Villanypásztor készülék
A vaddisznó által okozott károk megelőzésére a vadvédelmi villanypásztor háló is tökéletes megoldást jelent, és számos előnye van:
- gyors építés és bontás
- egyszerű csatlakoztatási lehetőség
- 3 áramvezető TriCond vezeték
- adott vezetéktávolság és oszloptávolság
- a kerítés magasága 75 cm
- a kék szín jól látható a vadak számára
Őzek távoltartása a szőlőföldektől
Az őzek főként a szőlőtermesztő területekre jelentenek veszélyt: a friss hajtásokat a szőlőtőkék virágzása után áprilisban és májusban csipkedik le, míg szeptemberben a már érett szőlőt fogyasztják. A bakok további károkat okoznak azzal, hogy megjelölik a területüket. Amennyiben az őzeket villanypásztor rendszerrel szeretnénk távol tartani, mindenképpen figyelembe kell vennünk a domborzati sajátosságokat is, az őzek ugyanis nemcsak, hogy át tudnak ugrani a kerítés fölött, de gond nélkül át is bújnak a vezetékek alatt, vagy a vezetékek között, ha nem megfelelő módon alakítjuk ki villanypásztor rendszerünket. (A vasrúd, vagy csiga kerítés rendszerbe történő beépítése pedig elengedhetetlen köves talaj esetében.)
Az őzek távoltartására kialakított villanypásztor kerítéseken érdemes 3 vezetéket kihúzni 20, 40 és 60 cm-es földfelszín feletti magasságban. Az elektromos kerítésnek az őzek számára is jól láthatónak kell lennie, ezért ebben az esetben is fontos a kék színű jelzőszalag alkalmazása.
Tipp: a szőlőültetvények hatékony védelme érdekében a borászoknak célszerű röviden tartani a sorok közötti terület növényzetét, annak érdekében, hogy a dús növényzet ne kínáljon az őzeknek további legelési lehetőséget.
1. Kék-fehér villanypásztor vezeték
2. Kék villanypásztor szalag
3. Kék jelzőszalag
4. Textilcsíkok, vagy alumínium fóliacsíkok
5. Összekötő kábel krokodilcsipesszel
6. Jelzőfény
7. Figyelmeztető tábla
8. Szigetelők
9. Villanypásztor készülék
A gímszarvasok távoltartása a termőföldektől
A gímszarvasok a fajspecifikus viselkedésüknek megfelelően inkább a félig nyílt területeket kedvelik, az élőhelyvesztés azonban sok helyen visszaszorította őket az erdőkbe, táplálékuk jelentős részét pedig a termőföldeken szerzik be. A gímszarvasok gyakran nagyobb csordákban élnek, így az általuk okozott károk rendkívül bosszantóak a földtulajdonosok számára. A megfelelően felállított villanypásztor kerítésekkel az ilyen károk sikeresen csökkenthetők, sőt egy erős, 12 Voltos villanypásztor készülékkel (amely 4000-5000 Volt kerítés feszültséget garantál 1-5 Joule kimenő energiával) gyakran teljesen elkerülhetők. A szarvasokat távol tartó kerítés ideális magassága 1,6-1,8 m. A mező sarokpontjainál, valamint a kerítés hosszától függően ezen pontok távolságának felénél érdemes a fa oszlopokat elhelyezni, amire a szigetelők, valamint a villanypásztor vezetékek és szalagok rögzíthetőek. Az oszlopok között 7-8 méterenként a kerítés magasságának megfelelő műanyag villanypásztor karók elhelyezése is javasolt, ezek szintjén a vezetékek és szalagokrögzítésére szolgálnak. A gímszarvasok távoltartásához elegendő egy, vagy két vezetéket kifeszíteni.
Fontos, hogy a kerítés jól látható legyen a szarvasok számára, ezt segíti a villanypásztor kerítés tetején elhelyezett kék színű jelzőszalag.
Tipp: ha nagy számban fordulnak elő vadak a területen, függesszen fel a kerítésre kék jelzőcsíkokat, fényvisszaverő, vagy zajt okozó alumínium fóliacsíkokat, illetve egyszerű textilcsíkokat, hogy a kerítés még láthatóbbá váljon a vadak számára.
Amennyiben a lekerítendő területen vaddisznót is talál, célszerű további vezetékeket elhelyezni a kerítésen a talajtól 20-25 cm-re, majd 50 cm-re.
1. Kék-fehér villanypásztor vezeték
2. Kék villanypásztor szalag
3. Kék jelzőszalag
4. Textilcsíkok, vagy alumínium fóliacsíkok
5. Összekötő kábel krokodilcsipesszel
6. Jelzőfény
7. Figyelmeztető tábla
8. Szigetelők
9. Villanypásztor készülék
Dámszarvas és dámvad elleni villanypásztor rendszer
A változatos szerkezetű mezők, rétek, kisebb erdőterületek ideális élőhelyek a dámszarvasok számára. Gyakran látunk dámszarvasokat nagyobb csordákban, amint (a réten való tartózkodásuk kivételével) nemek szerint különülnek el. A mezőgazdasági területeket gyakran tekintik legelőnek a dámszarvasok, különösen a búzát, zabot, valamint a fiatal kukoricát és a burgonyát kedvelik.
Bár a villanypásztor rendszerek bizonyítottan távol tartják a vadakat, a dámszarvasok esetében sokkal aprólékosabban kell létrehozni a kerítésrendszert.
Fontos: Dámszarvasok esetében a vezetékek és szalagok közti távolság optimálisan 15-20 cm, a földfelszíntől 20, 40, 60, 80, 100, 120, 140, és 160 cm-re érdemes elhelyezni őket, ellenkező esetben a szarvasok átugranak a vezetékek között. A kerítéshez dámszarvasok, dámvadak távoltartásához 12 Voltos villanypásztor készülék javasolt (amely 4000-5000 Volt kerítés feszültséget garantál 1-5 Joule kimenő energiával). Villanypásztor hálót nem tanácsos dámszarvas elleni védekezéshez használni, mert a szarvasok agancsa könnyen beleakadhat a hálóba.
1. Kék-fehér villanypásztor vezeték
2. Kék villanypásztor szalag
3. Kék jelzőszalag
4. Textilcsíkok, vagy alumínium fóliacsíkok
5. Összekötő kábel krokodilcsipesszel
6. Jelzőfény
7. Figyelmeztető tábla
8. Szigetelők
9. Villanypásztor készülék
Muflonok távoltartása
A muflonok a nagy, összefüggő, vegyes és fenyves erdőket részesítik előnyben élőhelyükként. Ahol nem megfelelő az erdők aránya, a muflonok a mezőn keresnek táplálékot maguknak, és fűnyírószerűen pusztítják el a kukorica-, repce-, és rozsföldek termését. A villanypásztor kerítések 4-5 sorban kihúzott vezetékkel, 12 Voltos villanypásztor készülékkel (amely 4000-5000 Volt kerítés feszültséget garantál 1-5 Joule kimenő energiával) bizonyultak hatékonynak a muflonok ellen. A villanypásztor vezetékek és szalagok talajtól számított javasolt távolsága muflonok elleni védelemhez: 20 cm, 60 cm, 100 cm, és végül 160 cm, vagy 180 cm. A talajtól mért 40 cm és 120 cm magasságban érdemes kék villanypásztor szalagot kihúzni.
Tippünk: Annak érdekében, hogy a kerítés még jobban érzékelhető legyen az állatok számára, érdemes csíkokra vágott kék jelzőszalagot elhelyezni a kerítésen. Szélnek kitett területen a szalagok mozgása zajt is okoz, ez is segít távol tartani a muflonokat. A muflonok távoltartásában a vadhálók is kiválóan teljesítenek.
1. Kék-fehér villanypásztor vezeték
2. Kék villanypásztor szalag
3. Kék jelzőszalag
4. Textilcsíkok, vagy alumínium fóliacsíkok
5. Összekötő kábel krokodilcsipesszel
6. Jelzőfény
7. Figyelmeztető tábla
8. Szigetelők
9. Villanypásztor készülék
Védekezés farkasok ellen
A farkasok könnyen elejthető állatokat zsákmányolnak szívesen, ezért juhok és kecskék esetében kiemelten fontosak az állományvédelmi intézkedések. A farkasok elleni védelemhez 5 vezetékből álló kerítés, vagy farkasháló javasolt, melynek árammal történő ellátásához tökéletes megoldás egy nagy teljesítményű, 12 Voltos készülék használata. Az évek óta jól bevált, támasztókarók stabil állást biztosítanak a farkashálónak még dombos terepen is, azonban egyenetlen terep esetén kiemelt odafigyelést igényel, hogy a háló teljesen leérjen a földig. Farkasok elleni védelemhez használt villanypásztor kerítésen a földfelszíntől már 10 cm-re el kell helyezni az első kék villanypásztor szalagot annak érdekében, hogy a farkasok ne tudják átásni magukat a kerítés alatt. Ezt követően 30 cm magasságban érdemes kifeszíteni a kék/fehér villanypásztor vezetéket, majd 50 cm magasságban egy újabb kék színű villanypásztor szalagot, végül 80 és 110 cm magasságban ismét vezetékeket.
Tipp: vizuális akadályként célszerű egy kék szalagot, vagy egy AKO TopLine Plus elektromos villanypásztor szalagot kifeszíteni optikai akadályként a kerítés tetején, 130, vagy 140 cm magasan a földfelszíntől. Annak érdekében, hogy a kerítés még jobban érzékelhető legyen az állatok számára, hasznos lehet csíkokra vágott kék jelzőszalagot, vagy alumínium fóliát elhelyezni a kerítésen.
Az AKO-WolfNet többek között a következő előnyökkel rendelkezik:
- gyorsan építhető és bontható rendszer
- 50 m hosszú, kék háló egy darabban
- 6 áramvezető TriCond vezeték
1. Kék-fehér villanypásztor vezeték
2. Kék villanypásztor szalag
3. Kék jelzőszalag
4. Textilcsíkok, vagy alumínium fóliacsíkok
5. Összekötő kábel krokodilcsipesszel
6. Jelzőfény
7. Figyelmeztető tábla
8. Szigetelők
9. Villanypásztor készülék
Medvék elleni védelem
Karintia és a szomszédos Szlovénia méhészei évek óta védik kaptáraikat a medvék általi pusztítás ellen. Más a helyzet Romániában, ahol a több, mint 8000 példányra becsült medvepopulációban sok tapasztalt felnőtt medve található, akik ellen a vadvédelmi kerítések sem jelentenek biztos védelmet. A medvék azonban főként hűvös, párás időben támadják meg a kaptárakat, így támadások leggyakrabban tavasszal és ősszel fordulnak elő. A medvék elkerítéséhez használt elektromos kerítések sikere attól is függ, hogy a medve ismeri-e már a méhészetet. A közelben megjelent medve hírére bárki gyorsan reagálhat egy ideiglenes villanypásztor kerítést építésével. A műanyag villanypásztor oszlopokat egymástól 5-8 m távolságra érdemes elhelyezni, közéjük pedig 4 db feszültség alatt álló villanypásztor vezeték kifeszítése javasolt (a 4. vezetéket 120 cm magasságban ajánlott kifeszíteni lejtőkön).
Medvék esetén erős villanypásztor készülékre van szükség, 220 Voltos hálózati csatlakozási lehetőség hiányában az akkumulátor töltésére szolármodul szolgálhat. Ha a medvék még nem ismerik az így védett kaptárakat, ritkán törnek át a kerítésen. Azonban, ha visszajáró kéretlen vendégekről van szó, érdemes erős, fix kerítésrendszert kiépíteni.
1. Kék-fehér villanypásztor vezeték
2. Kék villanypásztor szalag
3. Összekötő kábel krokodilcsipesszel
4. Jelzőfény
5. Figyelmeztető tábla
6. Szigetelők
7. Villanypásztor kapuszett
8. Napelemes modul
9. Villanypásztor készülék
Róka és borz távoltartása
A rókáknak április és május környékén, a kölykeik nevelési ideje alatt nagyobb mennyiségű táplálékra van szüksége. Ebben az időszakban csábító táplálékot jelent számukra a baromfi, valamint a madárházban tartott vadon élő madarak. A mindenevő borz ezzel szemben tojást, fiatal madarakat, nyáron pedig gabonát, kukoricát fogyaszt.
Rókák és borzok távoltartásához a 12 Voltos villanypásztor készülék (amely 4000-5000 Volt kerítés feszültséget garantál 1-5 Joule kimenő energiával) tökéletes megoldást jelent.
A madárházakat legalább 2 méter magas hálóval célszerű körülvenni, melynek szembősége maximum 5 cm.
Villanypásztor kerítést a madárháló előtt 15-20 cm távolságban érdemes felállítani, annak érdekében, hogy ne maradjon ragadozó a háló és a kerítés között.
1. Madárház, vagy háló a baromfiudvar körül
2. Összekötő kábel krokodilcsipesszel
3. Figyelmeztető tábla
4. Kék-fehér villanypásztor vezeték
5. Jelzőfény
6. Baromfi háló, vagy drótkerítés 2,5 cm-es hálószemekkel
7. Szigetelők
Vidrák távoltartása
A halgazdaságok közelében élő vidrák komoly gazdasági károkat okozhatnak. Télen, amikor a patakok halszegények, a vidrák egyre inkább a halgazdaságok tavaiban keresnek zsákmányt. Nyáron pedig, amikor a nőstény vidra halászni tanítja a kicsinyeit, sokkal több halat pusztít el, mint amennyit elfogyaszt.
A vidrák ellen is hatékony védelmet nyújthatnak a megfelelő villanypásztor rendszerek. A halastavak körül 5-6 méter távolságban, 70 cm teljes magasságú műanyag oszlopok leszúrása javasolt, a tó sarkaiba pedig érdemes egy fa oszlopot leszúrni, amelyen elhelyezhetőek a szigetelők.
Amennyiben a halastavak körül állandó kerítést engedélyeztek, fennáll annak veszélye, hogy a vidrák átmásznak a kerítésen. Ezt úgy lehet megakadályozni, hogy a kerítés külső részéhez 20 és 40 cm magasságban szigetelőket rögzítenek, majd ezek között villanypásztor szalagokat, vagy vezetékeket feszítenek ki. Hasonlóan hatékony a kerítés felett 10-15 cm magasan kifeszített villanypásztor vezeték is.
Figyelem! A halgazdaságok, vagy tavak körül gyakran gyermekek is tartózkodnak, ezért mindenképpen érdemes jól látható helyen/helyeken figyelmeztető táblával megjelölni a villanypásztor kerítést.
A villanypásztor kerítés legalsó vezetéke veszélyes lehet a vonuló kétéltűekre is, ezért a kerítés tervezésénél mindenképpen figyelembe kell venni a varangyok és békák méretét is.
1. Kék-fehér villanypásztor vezeték
2. Kék villanypásztor szalag
3. Összekötő kábel krokodilcsipesszel
4. Figyelmeztető tábla
5. Jelzőfény
6. Szigetelők
Hódok távoltartása
A hódok nemcsak a mezőgazdasági növényekben (szántóföldi növények, gyümölcsök, zöldségek, különleges növények) és a halgazdaságokban okoznak gazdasági kárt. Az érzékeny ártéri területeken kiemelten fontos megakadályozni a hódgátak építését, a mezők, gátak, illetve vasútvonalak alatt pedig az üregek ásását érdemes megelőzni.
Villanypásztor kerítéseket már hosszú évek óta sikeresen használnak a hódok szántóföldektől, kertektől való távoltartására, valamint a hódgátak építésének és újjáépítésének megakadályozására. A hódok elleni védekezéshez elegendő egy kétvezetékes kerítés, amelynek tápellátásához egy 12 Voltos vezeték nélküli villanypásztor készülék szükséges (1-4 Joule kimenő energiával). A kerítés építéséhez elegendő 70 cm hosszú műanyag villanypásztor karókat leszúrni a földbe egymástól kb. 5 méterre. A kerítés sarkaiban érdemes fa oszlopokat elhelyezni, és ezekhez csavarozni a szigetelőket. Az új gát megakadályozása érdekében a legjobb, ha az üvegszálas villanypásztor karókat a 2 állítható magasságú műanyaggal szembe a lehető legmélyebbre helyezzük a víz, vagy a hódgát medrébe a lebontott, vagy eltávolított hódgátak fölé. A kerítést 5-10 méterrel meg kell hosszabbítani a gát fölött és alatt. Az AKO TopLine Plus vezetékeket a talajtól, gáttól, vagy a víz felszínétől 10, valamint 30 cm magasságban érdemes kifeszíteni. Ha a hódok aláássák a kerítést, a villanypásztor rendszert a járat kijáratánál kell felállítani. Mivel az alsó vezeték a talajhoz közel helyezkedik el, különösen ügyelni kell a kerítés vonalában lévő növényzet röviden tartására. A figyelmeztető táblák elhelyezéséről itt sem szabad megfeledkezni, a víz területén különösen javasolt a táblák elhelyezése. A villanypásztor kerítést általában elegendő 1-2 hétig áram alatt tartani, ez idő alatt a hódok megtanulják elkerülni azt.
1. Kék-fehér villanypásztor vezeték
2. Kék villanypásztor szalag
3. Összekötő kábel krokodilcsipesszel
4. Figyelmeztető tábla
5. Jelzőfény
6. Szigetelők
A villanypásztor rendszert telepítőket széles termékkínálat várja a hazai piacon is, azonban mielőtt bármely forgalmazó mellett elköteleződnek, érdemes utánajárni a villanypásztor készülékek és kiegészítők minőségének. A házilag összerakott, olcsó villanypásztor készülékek az esetek nagy részében nincsenek bevizsgálva, és adott esetben akár életveszélyesek is lehetnek! Ne kockáztasson, használjon eredeti, megbízható terméket! Mi kizárólag megbízható és biztonságos, kiváló német minőségű villanypásztor készülékeket forgalmazunk, melyekre 3 év garanciát vállalunk. Emellett a Déli-Farmnál megtalál minden, a villanypásztor rendszerekhez szükséges eszközt is.